22. Februāris 2021.

Kad drīkst uzstādīt kapu apmali pēc nesena apbedījuma?

1 Dažkārt nākas dzirdēt no pasūtītājiem, ka apbedījums ir veikts nesen, nav pagājis vēl gads un kapavieta nav nosēdusies, līdz ar to vēl nav iespējams uzlikt kapu apmali.

Jauna kapavieta

Tā nav gluži taisnība - kapavietas grunts sēšanās ilgums aizņem no 3-9 gadiem, atkarībā no apglabāto materiālu īpatnībām, grunts īpatnībām un vēl citiem faktoriem. Neviena kapavieta nevar nosēsties 1 gada laikā. Viens gads pec bērēm ir noteikts ar pašvaldību noteikumiem par kapavietu sakopšanu pēc bērēm, paredzot, ka gada periods ir pietiekami ilgs laiks, lai tuvinieki vienotos savā starpā kā arī atrastu nepieciešamos materiālos līdzekļus kapavietas sakopšanai un labiekārtošanai.

Pieņemts, ka pēc bērēm vecos ziedus un zaļumus novāc pēc 40 dienām. Ziemā var atstāt kapu uzkalniņu līdz pavasarim, bet pavasarī nolīdzināt un jau tad var droši uzstādīt kapa apmali.

Kapa apmale ar laiku tik un tā sēdīsies, tas ir absolūtī dabīgs process. Citreiz tas notiek straujāk, izveidojot pat lielākus grunts iegruvumus, citreiz pakāpeniski, veidojot lēzenas ieplakas. Jebkurā gadījumā - pēc 3-9 gadu laika perioda būs nepieciešiems kapu apmali vai rāmīti iztaisnot pēc līmeņa, piebērt trūkstošo grunti. Tas ir process, kas jāveic jebkurā gadījumā pēc apbedījuma.

Un, mīts, ka kapavietu var iekārtot tikai gadu pēc apbedījuma, sevi neattaisno. Pieminekli nekad neliek tuvu apbedījuma vietai, cenšoties to uzstādīt pēc iespējas tuvāk kopējai kapavietas teritorijas malai, kā arī kapu apmales perimetra izveidošana nekādīgi nav saistītas ar kapavietas sēšanos, jo atrodas aiz apbedījuma vietas robežām.

SoulGarden speciālisti iesaka sakopt kapavietu pēc 40 dienām, novācot vecos ziedus un vainagus un nolīdzinot pauguriņu gada siltajos mēnešos, sākot no aprīļa līdz oktobrim, un uzlikt kaut vai betona kapu apmali, kas liecinās par sakoptu vidi arī tad, ja vēl nav skaidrības par kapakmens izveidošanu, bet, ja bēres ir bijušas vēlā rudenī vai ziemā, atstāt smilšu pauguriņu līdz nākamā gada pavasarim.

Ilgāk nav nepieciešams gaidīt, lai sāktu iekārtot kapavietu - tas parasti arī ir laikietilpīgs un liels process, kas jāplāno laikus, lai siltajā periodā to varētu paspēt izdarīt.

Rediģēts : 11. Janvāris 2024.

Saņemt konsultāciju

Lai sazinātos ar mums, Jūs varat izmantot šādas sociālo tīklu saziņas metodes, vai arī aizpilodīt kontaktformu