21. Decembris 2020.

Kapu pieminekļi no Latvijas laukakmens

1

Laukakmeņu pieminekļi

Latvijā laukakmeni bieži pieņemts izmantot kā pamatmateriālu pieminekļa izgatavošanā. It īpaši lauku un mazāku pilsētu kapsētās laukakmens, kā kapu piemineklis, ir ļoti piemērots, iekļaujas kopējā kapsētas ainavā un rada īpašu “latvisku” noskaņu. Laukakmens izsenis ir ticis izmantots kā kapakmens, un arī mūsdienās tieši no laukakmens veidotie kapu pieminekļi rada tādu kā senatnīguma un pamatīguma noskaņu. To var iekļaut arī kā dekoru, dizaina elementu, kapavietas noformēšanā. No laukakmens veidoti kapu pieminekļi ir unikāli - otru tādu atrast nebūs iespējams, līdz ar to, tas īpaši akcentēs mūžībā aizgājušā cilvēka individualitāti.

Laukakmens dekors kapu pieminekļa kompozīcijai ar melno zviedrijas granītu

Laukakmens dekors kapu pieminekļa kompozīcijai ar melno zviedrijas granītu, kas izmantots pārējam kapavietas aprīkojumam - apmalēm, kapu kopiņai un pieminekļa pamatnei. Kapu pieminekļu ansamblis uzstādīts Olaines novadā 2014.gadā.

Lakonisks un gaumīgs risinājums - plāksnīte ar dzimtas uzvārdu iestiprināta laukakmens pamatnē

Lakonisks un gaumīgs risinājums - plāksnīte ar dzimtas uzvārdu iestiprināta laukakmens pamatnē. Pārējā kompozīcija izveidota no pelēkā Zviedrijas granīta, kapavieta iekārtota 1.Meža kapos, Rīgā, 2021.gadā.

Laukakmens vienkāršs, gaumīgs un tai pašā laikā unikāls kapavietas noformējums

Uzstādīts 1.Meža kapos Rīgā, 2021.gadā.

Kapu piemineklis ar laukakmens dekoru un bronzas krustiņu - vienkāršs, gaumīgs un tai pašā laikā unikāls kapavietas noformējums. Latvijas laukakmens ar dabīgo dzīslojumu piedod kapakmens kompozīcijai unikālu, it kā dzintara krāsas pieskaņu, labi sader ar kontrastainu Zviedrijas granītu.

Ar laukakmens elementiem veidota kapavietas ainava

Ar laukakmens elementiem veidota kapavietas ainava, veca apbedījuma rekonstrukcija un apzaļumošana Rīgas 1.Meža kapos, 2022.gada jūnijā.

Nostiprināta kapavietas ārējā mala ar šķeltu laukakmeni, kapavietas apzaļumošanai, dobēm arī izmantoti dekori - laukakmeņi.

Piemineklis ģimenes kapavietai Gauriņu kapos Jelgavas rajonā

Liels laukakmens piemineklis vairāk kā 2.4 m augsts. Pilnīga kapavietas rekonstrukcija un labiekārtošana lielai ģimenes kapavietai Gauriņu kapos Jelgavas rajonā.

Latvijā sastopamais laukakmens arī ir granīts, līdz ar to piemērots visdažādākajiem granīta apstrādes veidiem - to var griezt, pulēt, kalt, slīpēt, bučardēt, apdedzināt vai apstrādāt ar smilšu un ūdens strūklām, tādejādi iegūstot ļoti skaistas, neatkārtojamas faktūras. Laukakmens bieži ir sastopams upju gultnēs, kur laika gaitā ir ieguvis ļoti skaistas dabīgi dekoratīvas formas, tam piemīt arī neatkārtojams dabiskā sastāva dzīslojums, zīmējums.

Laukakmeņi iekļaujas kopējās dizaina kompozīcijās kapos

Laukakmeņi mēdz būt visdažādākajās krāsās un krāsu kombinācijās, kas ļoti labi iekļaujas kopējās dizaina kompozīcijās, veidojot ģimenes kapavietas, jo pārejām detaļām var izmantot visdažādāko krāsu karjera granītu, pieskaņojot to pēc pasūtītāja gaumes un vēlmēm.

Kapu piemineklis no laukakmens Ikšķiles Lazdukalna kapsētā

Kapu piemineklis no laukakmens uzstādīts Ikšķiles Lazdukalna kapsētā 2022.gada jūnijā.

Laukakmens kombinēts ar brūnas krāsas granītu “Aurora” un kapavietas iekārtošanā izmantoti arī mazie laukakmeņi puķu dobju veidošanā, kopā radot harmonisku kapavietas tēlu, kas labi iederas Lazdukalna kapu ainavā.

Kapu piemineklis no laukakmens vienojošais elements

Kapu pieminekļu ansamblis izveidots 2020.gadā Pļavnieku kapsētā Rīgā.

Vecas kapavietas rekonstrukcija, saglabājot un restaurējot laukakmens kapu pieminekli.

Kapu piemineklis no laukakmens atstāts kā vienojošais elements no senākiem laikiem, apbedījums ir veikts 80-tajos gados, abās pusēs laukakmens piemineklim uzstādītas mūsdienīgas melnā Zviedrijas granīta kapu plāksnes, kur iegravēti vēlāk apbedītie tuvinieki, apkārt kapavietai uzstādīta tāda paša materiāla granīta apmale.


Jāņem vērā, ka pasūtot kapakmeni no laukakmens, liels spēka un tehnikas apjoms ir nepieciešams, lai šādu granīta gabalu iegūtu, apstrādātu, nogādātu un uzstādītu - tas nozīmē, ka dažkārt, no laukakmens veidotie pieminekļi būs daudz dārgāki, nekā no ieguves rūpniecības granīta materiāliem, taču, parasti tas ir tā vērts, jo rezultāts laba meistara rokās ir pārsteidzošs un neatkārtojams.

Izvēloties izgatavot kapu pieminekli no laukakmens, parasti ir jārēķinās ar ilgāku izgatavošanas termiņu, nekā no granīta plāksnēm gatavotu pieminekli, jo piemērots akmens ir jāatrod, jātransportē uz darbnīcu, “jāatver”, jāapstrādā, kas prasa diezgan lielus laika, darbaspēka un tehnikas resursus.

3 tonnas kapu piemineklis no laukakmens

Kapu piemineklis no laukakmens, vairāk nekā 2.4 m augsts, kopējais svars vairāk, nekā 3 tonnas, uzstādīts kā pamata akmens kopējai lielai ģimenes apbedījumu vietai Jelgavas rajona Gauriņu kapos 2019.gadā.

Kapakmens kompozīcija ir izveidota no viena milzīga laukakmens trīs daļām. Kapakmenim no priekšpuses atstāts dabīgais plēsums, aizmugurē dabīgā akmens struktūra. Uzstādot šo pieminekli, tika izmantots “trijkājis”, kas kādreiz bija populārs akmeņkaļu palīgrīks, jo kapakmeņi tika uzstādīti daudz monumentālāki, nekā pēdējos gadu desmitos.

Laukakmens kapu piemineklis vairāk kā 1.7 m augsts Baldones kapos

Liels kapu piemineklis, vairāk kā 1.7 m augsts, no laukakmens, Baldones kapos, izmantots dzimtas kapavietas iekārtošanai 2022.gada augustā.

Laukakmenim nozāģēta viena mala, laukums nopulēts, līdz ar to ir “atvērusies” dabīgā laukakmens krāsa un zīmējums. Tas vienmēr ir kaut kas unikāls, neatkārtojams, tādēļ arī tik vērtīgs. Lasīt vairāk

Diemžēl, jaunāko laiku tendences ir daudzkārt samazinājušas kvalificētu akmeņkaļu aprindas - šobrīd reti kurš vairs strādā ar laukakmens materiālu, bet, jautājiet mums, mums ir šāda pieredze un amata meistari, kas palīdzēs īstenot šāda veida pasūtījumus.

Laukakmens kapu pieminekļa dizains - Gunara podnieka kapavietai

Uzstādīts Ziepniekkalna kapos 2010.gadā.

Laukakmens dekors kā kapu pieminekļa dizaina elements kombinēts ar melnas krāsas kaltu granīta pieminekli. Šāds laukakmens dekors lieliski papildina kopējo kapu pieminekļa kompozīciju un labi iederas kopējā kapu ainavā.

Rediģēts : 11. Janvāris 2024.

Saņemt konsultāciju

Lai sazinātos ar mums, Jūs varat izmantot šādas sociālo tīklu saziņas metodes, vai arī aizpilodīt kontaktformu