Laukakmeņu pieminekļi
Latvijā laukakmeni bieži pieņemts izmantot kā pamatmateriālu pieminekļa izgatavošanā. It īpaši lauku un mazāku pilsētu kapsētās laukakmens, kā kapu piemineklis, ir ļoti piemērots, iekļaujas kopējā kapsētas ainavā un rada īpašu “latvisku” noskaņu. Laukakmens izsenis ir ticis izmantots kā kapakmens, un arī mūsdienās tieši no laukakmens veidotie kapu pieminekļi rada tādu kā senatnīguma un pamatīguma noskaņu. To var iekļaut arī kā dekoru, dizaina elementu, kapavietas noformēšanā. No laukakmens veidoti kapu pieminekļi ir unikāli - otru tādu atrast nebūs iespējams, līdz ar to, tas īpaši akcentēs mūžībā aizgājušā cilvēka individualitāti.
Laukakmens dekors kapu pieminekļa kompozīcijai ar melno zviedrijas granītu, kas izmantots pārējam kapavietas aprīkojumam - apmalēm, kapu kopiņai un pieminekļa pamatnei. Kapu pieminekļu ansamblis uzstādīts Olaines novadā 2014.gadā.
Lakonisks un gaumīgs risinājums - plāksnīte ar dzimtas uzvārdu iestiprināta laukakmens pamatnē. Pārējā kompozīcija izveidota no pelēkā Zviedrijas granīta, kapavieta iekārtota 1.Meža kapos, Rīgā, 2021.gadā.
Uzstādīts 1.Meža kapos Rīgā, 2021.gadā.
Kapu piemineklis ar laukakmens dekoru un bronzas krustiņu - vienkāršs, gaumīgs un tai pašā laikā unikāls kapavietas noformējums. Latvijas laukakmens ar dabīgo dzīslojumu piedod kapakmens kompozīcijai unikālu, it kā dzintara krāsas pieskaņu, labi sader ar kontrastainu Zviedrijas granītu.
Ar laukakmens elementiem veidota kapavietas ainava, veca apbedījuma rekonstrukcija un apzaļumošana Rīgas 1.Meža kapos, 2022.gada jūnijā.
Nostiprināta kapavietas ārējā mala ar šķeltu laukakmeni, kapavietas apzaļumošanai, dobēm arī izmantoti dekori - laukakmeņi.
Liels laukakmens piemineklis vairāk kā 2.4 m augsts. Pilnīga kapavietas rekonstrukcija un labiekārtošana lielai ģimenes kapavietai Gauriņu kapos Jelgavas rajonā.
Latvijā sastopamais laukakmens arī ir granīts, līdz ar to piemērots visdažādākajiem granīta apstrādes veidiem - to var griezt, pulēt, kalt, slīpēt, bučardēt, apdedzināt vai apstrādāt ar smilšu un ūdens strūklām, tādejādi iegūstot ļoti skaistas, neatkārtojamas faktūras. Laukakmens bieži ir sastopams upju gultnēs, kur laika gaitā ir ieguvis ļoti skaistas dabīgi dekoratīvas formas, tam piemīt arī neatkārtojams dabiskā sastāva dzīslojums, zīmējums.
Laukakmeņi mēdz būt visdažādākajās krāsās un krāsu kombinācijās, kas ļoti labi iekļaujas kopējās dizaina kompozīcijās, veidojot ģimenes kapavietas, jo pārejām detaļām var izmantot visdažādāko krāsu karjera granītu, pieskaņojot to pēc pasūtītāja gaumes un vēlmēm.
Kapu piemineklis no laukakmens uzstādīts Ikšķiles Lazdukalna kapsētā 2022.gada jūnijā.
Laukakmens kombinēts ar brūnas krāsas granītu “Aurora” un kapavietas iekārtošanā izmantoti arī mazie laukakmeņi puķu dobju veidošanā, kopā radot harmonisku kapavietas tēlu, kas labi iederas Lazdukalna kapu ainavā.
Kapu pieminekļu ansamblis izveidots 2020.gadā Pļavnieku kapsētā Rīgā.
Vecas kapavietas rekonstrukcija, saglabājot un restaurējot laukakmens kapu pieminekli.
Kapu piemineklis no laukakmens atstāts kā vienojošais elements no senākiem laikiem, apbedījums ir veikts 80-tajos gados, abās pusēs laukakmens piemineklim uzstādītas mūsdienīgas melnā Zviedrijas granīta kapu plāksnes, kur iegravēti vēlāk apbedītie tuvinieki, apkārt kapavietai uzstādīta tāda paša materiāla granīta apmale.
Jāņem vērā, ka pasūtot kapakmeni no laukakmens, liels spēka un tehnikas apjoms ir nepieciešams, lai šādu granīta gabalu iegūtu, apstrādātu, nogādātu un uzstādītu - tas nozīmē, ka dažkārt, no laukakmens veidotie pieminekļi būs daudz dārgāki, nekā no ieguves rūpniecības granīta materiāliem, taču, parasti tas ir tā vērts, jo rezultāts laba meistara rokās ir pārsteidzošs un neatkārtojams.
Izvēloties izgatavot kapu pieminekli no laukakmens, parasti ir jārēķinās ar ilgāku izgatavošanas termiņu, nekā no granīta plāksnēm gatavotu pieminekli, jo piemērots akmens ir jāatrod, jātransportē uz darbnīcu, “jāatver”, jāapstrādā, kas prasa diezgan lielus laika, darbaspēka un tehnikas resursus.
Kapu piemineklis no laukakmens, vairāk nekā 2.4 m augsts, kopējais svars vairāk, nekā 3 tonnas, uzstādīts kā pamata akmens kopējai lielai ģimenes apbedījumu vietai Jelgavas rajona Gauriņu kapos 2019.gadā.
Kapakmens kompozīcija ir izveidota no viena milzīga laukakmens trīs daļām. Kapakmenim no priekšpuses atstāts dabīgais plēsums, aizmugurē dabīgā akmens struktūra. Uzstādot šo pieminekli, tika izmantots “trijkājis”, kas kādreiz bija populārs akmeņkaļu palīgrīks, jo kapakmeņi tika uzstādīti daudz monumentālāki, nekā pēdējos gadu desmitos.
Liels kapu piemineklis, vairāk kā 1.7 m augsts, no laukakmens, Baldones kapos, izmantots dzimtas kapavietas iekārtošanai 2022.gada augustā.
Laukakmenim nozāģēta viena mala, laukums nopulēts, līdz ar to ir “atvērusies” dabīgā laukakmens krāsa un zīmējums. Tas vienmēr ir kaut kas unikāls, neatkārtojams, tādēļ arī tik vērtīgs. Lasīt vairāk
Diemžēl, jaunāko laiku tendences ir daudzkārt samazinājušas kvalificētu akmeņkaļu aprindas - šobrīd reti kurš vairs strādā ar laukakmens materiālu, bet, jautājiet mums, mums ir šāda pieredze un amata meistari, kas palīdzēs īstenot šāda veida pasūtījumus.
Uzstādīts Ziepniekkalna kapos 2010.gadā.
Laukakmens dekors kā kapu pieminekļa dizaina elements kombinēts ar melnas krāsas kaltu granīta pieminekli. Šāds laukakmens dekors lieliski papildina kopējo kapu pieminekļa kompozīciju un labi iederas kopējā kapu ainavā.