23. Marts 2021.

Kapavietu labiekārtošanas standarti un tradīcijas

1 Labiekārtot kapavietu nozīmē veikt visus nepieciešamos pasākumus pēc bērēm vai arī vispār, noformējot līgumu par jaunas vai jau senas kapavietas uzturēšanu ar pašvaldību, kuras pārziņā kapsēta atrodas.

SoulGarden sniedz pakalpojumus visos Rīgas un pierīgas kapsētas, kā arī citu tuvāko reģionu kapsētas - labi pārzin šo kapsētu floras un reljefa īpašības, kas ir būtisks faktors kapavietas labiekārtošanā un granīta vai cita materiāla aprīkojuma uzstādīšanā.

Latvijā pieminēt savas dzimtas mūzībā aizgājušos tuviniekus, veidot un kopt kapavietas, tiek uzskatīts par goda lietu, tāpat kā daudzviet citur Eiropā un pasaulē. Mūsdienu priekšstati kā labiekārtot kapavietu ir mainījušies, salīdzinoši kaut vai ar pagājušā gadsimta tradīcijām, ko var novērot visos lielākajos Latvijas pilsētu kapos un lauku teritoriju kapsētās. Ja kādreiz vislielākais akcents tika likts uz pašu pieminekļu izgatavošanu - tie bija monumentālāki, lielāki, vairāk mākslinieciski veidoti, tad mūsdienās, piemineklis ir kā kopējā apbedījuma ansambļa sastāvdaļa vai arī nes tīri informatīvu funkciju, kā piemiņas akmens pie kapa plāksnes, vai pat vispār, tikai plāksnīte ar uzrakstu.

Šobrīd pilsētās ir noteikts standarts kapavietu izmēram

Kapavieta Platums m Garums m m2
Vienvietīga 1.75 3.00 5.25
Divvietīga 2.50 3.00 7.50
Trīsvietīga 3.00 3.00 9.00
Četrvietīga 4.00 3.00 12.00
Piecvietīga 5.00 3.00 15.00
Sešvietīga 6.00 3.00 18.00

Līdz ar to, labiekārtojot jaunu kapavietu var izmantot šos standartus, lai veiktu aprēķinus izmantojamam materiālam apmaļu uzstādīšanā vai plānojot kopējo kapavietas dizainu.

SoulGarden iesaka - plānojot labiekārtot un aprīkot jaunu apbedījumu ar pieminekli vai apmalēm, vispirms griezties pie speciālista, lai novērtētu situāciju kopumā, ņemtu vērā vietas reljefu, grunts īpatnības, kā arī pielāgotu iecerēto dizainu kopējai vides ainavai un izvēlētos piemērotāko materiālu veidu.

Jāņem vērā, ka labiekārtojot kapavietu nav kāda vienota standarta, ir tikai noteikumi, kas nosaka, ka kapavietas aprīkojums nedrīkst būt uzstādīts ārpus ierādītās kapavietas robežām, t.i., visas granīta vai betona konstrukcijas jāplāno doto izmēru iekšpusē.

Pēdējos gados, labiekārtojot kapavietas, cilvēki izvēlas maksimāli viegli kopjamus materiālus, mazāk augu, vai arī tos izvēlas pēc principa - kas sagādā vismazak problēmas, labi aug gan sausumā, gan ēnā, kā arī neprasa kopšanu teju vai katru mēnesi. Daudzviet kapu apmales tiek noklātas ar slēgtu vai pusslēgtu virsmu, kā arī pašu apbedījuma laukumu cenšas noklāt ar granīta šķembām, bruģi vai granīta materiālu, tā, lai uzkopšana būtu ērta un neprasītu daudz laika.

Rediģēts : 11. Janvāris 2024.

Saņemt konsultāciju

Lai sazinātos ar mums, Jūs varat izmantot šādas sociālo tīklu saziņas metodes, vai arī aizpilodīt kontaktformu