31. Mai 2024.

Kapavietu laukumu klājumi un praktiski padomi kapavietu labiekārtošanā un kopšanā.

Latvijā kapavietas tiek iedalītas saskaņā ar pašvaldību noteikumiem un tām lielākajās pilsētās un novados ir noteikti parametri apbedījuma laukumu iemērīšanai. Parasti ģimenes izvēlas 2-vietīgu vai lielāku kapavietas laukumu dzimtas kapu izveidošanai.

Rīgā plānveida kapsētās, tādās kā Boldejās Jaunā kapsēta un Jaunciema kapi, tiek iedalītas arī 1-vietīgas kapavietas, tikai konkrētajam mirušajam cilvēkam.

Ierādamo kapavietu izmēri:

Kapavietu izmēri Latvijas kapsētās

Vairāk informācijas par kapavietu uzturēšanas noteikumiem, varat lasīt šeit: https://likumi.lv/ta/id/347257-rigas-valstspilsetas-pasvaldibas-kapsetu-darbibas-un-uzturesanas-saistosie-noteikumi

Labiekārtojot kapavietu, vienmēr rodas jautājums - kā iekārtot kapavietu, lai tā būtu viegli kopjama, saglabātu savu estētiski pievilcīgo izskatu, būtu ilgmūžīga un nepieciešamības gadījumā praktiski, viegli atjaunojama?

Šeit aplūkosim dažādus tradicionālos kapavietu laukumu klājumus, izvērtēsim plusus un mīnusus, kā arī materiālu un darbu izmaksu veidošanos.

Kapavietas iekārtojums ar granīta apmalēm un skalotās smiltis seguma Laukumā Kapavietas iekārtojums ar granīta apmalēm un skalotās smiltis seguma Laukumā

Baltā skalotā smilts, smalkā skalotā grants, ilgu laiku Latvijā ir bijusi tradicionāls kapavietu laukumu segums. Smilšu klājums nav pārāk dārgs izmaksu ziņā, ir viegli kopjams ar grābeklīti. Ja būs nepieciešamība rakt apbedījumu jau izveidotā apbedījumu vietā, tad to būs vienkārši izdarīt. Smilšu segumu tapat ir samērā viegli nolīmeņot, ja ar laiku kapavieta ir nosēdusies un zaudējusi līmeni.

Taču, jāņem vērā, ka šādam segumam ir arī savi mīnusi - smiltis nepārprotami lietus laikā nošļaksta gan kapu pieminekli, gan apmales, tas nozīmē, ka apmeklējot kapavietu laiku pa laikam, tās aprīkojums būs nošļakstījies, būs jāslauka visas detaļas. Ja kapavieta nebūs norobežota ar granīta vai betona sētiņu, smiltis ar laiku sajauksies ar kapu celiņa pelēko zemi, no dobēm notecējušo melnzemi, tās būs jāatsvaidzina katru gadu, lai uzturētu gaišo tīro toni. Klājot smilšu segumu, iesakām izmantot ģeotekstilu zem smilšu klājuma, lai tik ātri nesavairotos nezāles. Šķietami lētākais variants tomēr ilgtermiņā nebūs lēts apkalpošanas ziņā, jo prasīs regulāru rūpīgu kopšanu.

Kapavietas iekārtojums ar granīta apmalēm un smalkajām dolomīta šķembām laukumā Kapavietas iekārtojums ar granīta apmalēm un smalkajām dolomīta šķembām laukumā

Dolomīta smalkās šķembas vai olīši izskata ziņā atgādina tradicionālo smilšu bēšīgo toni, taču tām piemīt praktiskākas īpašības. Smalkās dolomīta šķembas arī var kopt, tīrīt ar grābeklīti, bet atšķirībā no smilšu klājuma, tās nešļakstās lietus laikā - kapu piemineklis un apmales ir tīrākas, nekā smilšu klājumos. Izmaksu ziņā jārēķinās, ka tās būs dārgākas, nekā tīrs smilšu klājums. Iesakām tāpat izmantot ģeotekstilu pirms ieklāšanas, lai aizkavētu nezāļu vairošanos. Dolomīta šķembas var izmantot arī vienkārši sajaucot tās ar smilšu klājumu, uzkaisot tās pašu spēkiem. Tas nedaudz mazina smilšu šļakstīšanos, ar laiku sablīvējoties veido tādu kā klona kārtiņu.

Protams, olīši vai šķembas ir jānorobežo ar apmalēm, lai tās nesajauktos ar apkārt pieguļošajiem celiņiem un dobēm. Veicot jaunu apbedījumu esošā kapavietā, olīši tiek atbīdīti kopā ar ģeotekstilu un pēc bērēm to var atjaunot. Tas gan prasīs papildus laiku un darbu, kas arī būs papildus izmaksas šadam klājumam.

Kapavietas iekārtojums ar granīta apmalēm un ieklātām smalkām granīta šķembām laukumā Kapavietas iekārtojums ar granīta apmalēm un ieklātām smalkām granīta šķembām laukumā

Granīta šķembas kapavietas laukuma nosegšanai ir ļoti populārs laukumu noklāšanas veids. Tāds segums patiešam izskatās ļoti labi, saskan ar izvēlēto kapu pieminekli, granīta apmalēm un citiem kapavietas labiekārtošanas elementiem. Šāds segums izmaksās dārgāk, nekā smilšu segums, taču radīs estētiski pabeigtu kapavietas noskaņu. Granīta šķembas ieklāj uz ģeotekstila un obligāts nosacījums pirms tam norobežot laukuma perimetru ar apmalēm, lai šķembas nejauktos ar smiltīm vai melnzemi. Tāds segums labi aizkavē nezāļu augšanu kapavietā, turklāt to var apstrādāt ar speciālo ķīmiju, kas pastiprināti aizkavē nezāļu augšanu.

Mīnuss tādam laukumam ir komplicēta kopšana: ar parastu grābekli te nevarēs iztikt. Šādu laukumu kopj ar mīkstu birsti, kas nekustina akmentiņus, bet savāc starp tiem nokritušās skujas un citus gružus. Tas jādara sausā laikā. Ir arī metode savākt skujas un gružus ar lapu pūtēja palīdzību. Arī tādējādi var labi tikt galā ar kopšanu šādos laukumos. Jāņem vērā, ka to efektīvi var izdarīt tikai sausā laikā. Ja nāksies apbedīt tuvinieku jau iekārtotā kapavietas laukumā, tad šķembu klājumu var atbīdīt kopā ar ģeotekstilu un apbedījumu pēc tam pārklāt atpakaļ, papildinot to ar svaigām šķembām.

Kapavietas labiekārtojums ar izveidotiem betona bruģa celiņiem kapavietai pieguļošajā teritorijāKapavietas labiekārtojums ar izveidotiem betona bruģa celiņiem kapavietai pieguļošajā teritorijā

Parasts trotuāru bruģakmens no betona arī var būt kā elements laukuma noklāšanai pie kapavietas vai kapavietas laukumā. Tas nav slikts variants, jo ļoti atvieglo kapavietas kopšanu. Kombinācijā ar dažiem granīta klucīšiem, tāds segums ir gana estētisks, it īpaši, ja pārējais kapavietas labiekārtojums ir izpildīts no melnā granīta. Kopā ar gaišāki pelēko bruģakmeni, ir iespējami praktiski risinājumi kā atvieglot kopšanu. Tādu virsmu var vienkārši noslaucīt ar sausu birstīti. Izmaksu ziņā tas būs vidēji dārgs laukuma klājums, jo šeit svarīgs ir ne tikai materiāla izcenojums, bet arī prasmīgu meistaru izpildījums. Kapos ir daudz grūtāk līdzeni ieklāt bruģi un to nostiprināt ar apmalēm, nekā bruģējot pagalmus un trotuārus. Mīnuss šādiem segumiem ir tāds, ja nepieciešams apbedīt vēl kādu cilvēku esošajā kapavietā, nāksies akurāti noņemt ieklāto materiālu un pēc laika atkal uzlikt atpakaļ. Ja apbedījums ir nesen veikts, neizbēgami ar laiku veidosies ieplaka, to būs jāizlīdzina, vēlreiz pārliekot ieklāto materiālu.

Kapavietas laukuma iekārtojums ar granīta apmalēm un granīta kalto bruģakmeni Kapavietas laukuma iekārtojums ar granīta apmalēm un granīta kalto bruģakmeni

Kapavietu labiekārtošanā, kapu pieminekļu izgatavošanā visbiežāk izmantotais materiāls ir dabīgais akmens - granīts vai laukakmens. Ja vēlas izveidot skaistu kompozīciju ar pieskaņotām apmalēm, parasti izvēlas vai nu kontrastainu divu krāsu granītu, jeb vienas krāsas vairāku faktūru granītu. Granīta bruģakmens ir ļoti labi pieskaņojams šādai kompozīcijai. Rupjā kaltā faktūra labi pieskan pie pulētām apmalēm un rada kompozīcijas pabeigtības efektu. Šāds bruģakmens ir dārgāks nekā betona bruģakmens, taču vizuālais tēls ir tā vērts.

Mīnuss šādam laukuma klājumam ir tāds, ka, ja nepieciešama papildus apbedīšana esošajā kapavietā, tad būs jāpārliek klājums, kā arī pēc laukuma sēšanās būs jaizlabo ieplakas. Mūsu ieteikums ir kombinēt kopējo dizainu un bruģakmeni ieklāt daļēji kā celiņu vai kādu laukumu priekšā piemineklim.

Kapavietas iekārtojums ar granīta apmalēm, metāla sētiņu un termoapstrādāta granīta plāksnēm laukumā Kapavietas iekārtojums ar granīta apmalēm, metāla sētiņu un termoapstrādāta granīta plāksnēm laukumā

Ļoti praktisks un labs risinājums kapavietas iekārtošanā ir granīta plāksnes visā laukumā. Termo apstrāde šādam granīta plāksnēm veido raupju virsmu, kas maina granīta toni uz gaišāku salīdzinoši ar pulētajām detaļām, bet raupjā virsma nelīd, kas ir ļoti svarīgi, lai slapjā laikā nejauši nepaslīdētu. No izmaksu viedokļa šāds segums ir salīdzinoši dārgs, taču ilgmūžības un praktiskuma ziņā tāda veidā iekārtota kapavieta ir ļoti ērta kopšanas ziņā un tādā veida iekārtota kapavieta rada nobeigtu estētiski skaistu skatu.

No mīnusiem varētu minēt rūpīgu plākšņu demontāžu, ja nepieciešams papildus apbedījums, taču ja to dara rūpīgi meistari, tad tas nesagāda papildus apgrūtinājumu, jo demontētās plāksnes pēc laika var atkal uzlikt atpakaļ.

Kapavietas iekārtojums ar pulētām granīta plāksnēm laukuma nosegšanai Kapavietas iekārtojums ar pulētām granīta plāksnēm laukuma nosegšanai

Pulētas granīta plāksnes kapavietas laukuma nosegšanai ir visskaistākais veids kā iekārtot kapavietu. Pulēts granīts ir aizsargāts no vides un laikapstākļu ietekmes, līdz ar to saglabās savu sākotnējo izskatu gadiem ilgi.

No izmaksu viedokļa šādi ieklāts granīta segums ir salīdzinoši dārgs, taču estētiskais gandarījums un praktiskā kopšana ir neatsverams pluss, kas atmaksājas samērā drīz.

Jābrīdina, ka šadam laukuma segumam ir tikai viens mīnuss - tas ir slidens slapjā laikā! Ja kapavietu apmeklē bieži, tajā skaitā vecāki cilvēki, lūdzam ārkārtīgi uzmanīgi uz šāda seguma kāpt slapjā laikā. Taču, ja kapavietu apmeklē reti, tā gadiem ilgi saglabā savu skaisto sakopto skatu! Arī šādi iekārtota kapavieta ir vismaz 1* gadā jānomazgā, bet pulētu granītu ir viegli kopt, to var nomazgāt tikai ar siltu ūdeni un noslaucīt ar sausu mīkstu lupatiņu un tā būs kā no jauna uzlikta!

Rediģēts : 31. Mai 2024.

Soulgarden Logo

Apbedījuma vietas labiekārtošana vai jaunas kapavietas izveidošana

Saņemt konsultāciju

Lai sazinātos ar mums, Jūs varat izmantot šādas sociālo tīklu saziņas metodes, vai arī aizpilodīt kontaktformu